14. 6. 2023 / 18:00
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši
Lex Aš - zákon o speciální ekonomické zóně pro Ašsko, tedy projekt, o který usiluje ašská radnice, a Společný přeshraniční hospodářský prostor, který je zase záměrem Zemského úřadu v německém městě Wunsiedel. To byla témata, nad kterými se v pondělí 12. června sešli starosta Aše Vítězslav Kokoř a Jan Havránek ze společnosti AQE advisors, která pro město Aš koncept zákona připravuje, a Alexander Popp a Daniela Konschak, oba ze Zemského úřadu ve Wunsiedelu.
Zatímco Lex Aš je projektem určeným speciálně pro Aš, resp. Ašsko, záměrem Wunsidelských je vytvoření ekonomických pravidel s přesahem přes státní hranice.
Obě strany se v této fázi informovaly o motivaci, která k této aktivitě jak ašskou radnici, tak wunsiedelský úřad vede. Konstatováno bylo, že oba regiony mají podobné problémy, spočívající v nižší ekonomické aktivitě, úbytku obyvatel a nižší životní úrovni.
Společnost AQE chce zákon Lex Aš o speciální ekonomické zóně zpracovat ještě v letošním roce. Na říjen chystá na téma speciální ekonomické zóny pro Aš konferenci.
Podrobnosti k Lex Aš:
"LEX Aš" – koncept zákona o speciální ekonomické zóně pro Ašsko navrhne společnost AQE advisors na základě usnesení rady města z 3. dubna. Koncept zákona má být metodou pro řešení ekonomického zaostávání Ašska za zbytkem republiky. Vedle celé řady dalších příčin k tomu dochází zejména kvůli blízkosti ekonomicky vyspělého Německa a odlivu pracovní síly z Ašska za hranice. České firmy nejsou dlouhodobě schopny dorovnávat rozdílné mzdy a odliv kvalifikovaných pracovníků je připravuje o konkurenceschopnost. Tato nerovnováha se postupně a nyní v plné míře projevila po úplném otevření německého pracovního trhu v roce 2011. Řešením by mohlo být vytvoření speciální ekonomické zóny (SEZ Aš), která by zvýhodňovala zaměstnavatele na území Ašska a podporovala tak jejich konkurenceschopnost.
V realizačním týmu pro přípravu budou dle nabídky zpracovatele zapojeni bývalá ministryně životního prostředí Rut Bízková a bývalý primátor Prahy Tomáš Hudeček, za spolupráce s několika vysokými školami, například Západočeskou univerzitou v Plzni, Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity a Ekonomicko – správní fakultou Masarykovy univerzity v Brně.
Koncept má nastínit, jak se Ašsko bude rozvíjet do roku 2050, obsahovat bude návrhy řešení, navrhne parametry speciální ekonomické zóny a legislativní postup pro její prosazení.
Podrobnosti k projektu Společného přeshraničního hospodářského prostoru:
Projekt Společný přeshraniční hospodářský prostor „Smrčiny – Region Karlovy Vary“ je jeden z 11 vybraných modelových německých regionů v rámci dotovaného programu německého spolkového ministerstva pro bydlení, rozvoj měst a výstavbu. Realizátorem je bavorský Zemský úřad Wunsiedel v německých Smrčinách.
Hlavním úkolem tohoto projektu je vývoj a realizace vlastních strategií k vytvoření odolného regionu v německé a české části pohoří Smrčin/ Fichtelgebirge. Jednat by se mělo o opatření pro odolný tzv. „resilientní“ společný přeshraniční, inovační a ekonomický prostor, který by měl být v mnoha ohledech přizpůsoben své příhraniční poloze.