09. 12. 2024 / 19:00
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši
Lex Aš, metoda, kterou chce vedení města přimět centrální orgány, aby se problémům periferií státu jako je Aš speciálně věnovaly, rezonuje celým tímto volebním obdobím. Opatření, která by nám měla pomoci vymanit se ze zaostávání v oblasti ekonomické, vzdělanostní i v dalších nezbytných službách (např. zdravotnických), vysvětluje starosta města Vítězslav Kokoř, spolu s autory Lex Aš, politikům od krajské úrovně až po úroveň ministerskou i parlamentní, a to napříč politickým spektrem.
Novým dokumentem k zákonu LEX Aš je jeho dopadová studie. Jedná se o skoro stostránkový materiál s obrovským množstvím statistických dat, jejich rozborem a návrhy opatření v oblasti ekonomického rozvoje Aše, vzdělávání a zdravotnictví.
Náklady státu by měly dle dopadové studie během deseti let dosáhnout přibližně tří miliard korun, přičemž oživení lokální ekonomiky má do státního rozpočtu v tomto období přinést zhruba desetinásobek. To je základní sdělení dopadové studie, která zároveň navrhuje a vyčísluje opatření v oblastech zdravotnictví a školství. Zavedení těchto postupů má přinést zájem investorů a soukromých podnikatelů, vznik dobře placených pracovních míst, zlepšení dostupnosti zdravotní péče, zvýšení kvality vzdělávání a celkové zvýšení kvality života, bezpečnosti a občanské vybavenosti.
O téma se nyní zajímá celý řada politiků a ekonomů, před několika dny jednal starosta Vítězslav Kokoř s aparátem prezidenta republiky, v pátek 6. 12. se na toto téma sešel, společně s ředitelem společnosti AQE Advisors Janem Havránkem, která je autorem návrhu Lex Aš včetně dopadové studie, s europoslancem Janem Farským. Ten se přijel s problematikou seznámit přímo k nám, do Aše.
„Vytvoření speciální ekonomické zóny v Aši a využití regulatorních sandboxů ve vzdělávání i zdravotnictví se mu líbí natolik, že ho, dle jeho slov, můžeme považovat za ambasadora (velvyslance) naší myšlenky,“ uvedl po dvouhodinové prezentaci principů Lex Aš starosta města Vítězslav Kokoř.